За народним календарем

 

  Макові́я — народна назва православного свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці, яке відзначали у перший день Успінського посту 14 серпня (1 серпня за старим стилем). 


4 листопада відзначається свято Казанської ікони Божої Матері.

 

  До цього свята зазвичай приурочували пізні осінні весілля. Вважалося, що сама Матір Божа цього дня благословляє молодих на щасливе життя. 

У цей період закінчувалися сезонні будівельні роботи. Існував навіть договір: "На Казанську − розрахунок", який ніхто не ризикував порушувати, щоб не накликати на себе біди. 

 

Образ Казанської ікони Божої Матері був винайдений в 1579 році в Казані, після страшної пожежі, що знищила частину міста. Божа Матір з'явилася 9-річній дівчинці Мотроні і веліла відкопати Її ікону на попелище.



А почалася історія Казанської ікони в далекому 1579 році... Тоді страшна пожежа знищила половину Казанського кремля з прилеглою до нього частиною міста. Довгі години горіло огнище, голосили жінки, плакали діти. У тому вогні залишилися без даху багато родин, але — робити нічого, ніхто згорілого не поверне, а нове житло повинне бути готове до настання холодів. Поспішав з будівництвом в числі інших погорільців і стрілець Данило Онучін. У Данила була донька Матрона. Одного разу їй уві сні явилася Матір Божа і повеліла дістати з-під землі Свою ікону.
«Сни бувають іноді від Бога, але бачення тільки святим бувають, так що краще снам не надавати значення», — сказали батьки Матрони. Але сон повторився у другій і в третій раз. Тоді батьки вирішили перевірити слова дівчинки. Матреша з матір'ю вирушили на зазначене Богородицею місце, і знайшли там загорнену в полотно ікону. Образ Матері Божої був світлим і яскравим, немов ікона була написана.
Звістка про чудесне набуття святині швидко пронеслася по місту. І ось вже до цього місця поспішають священики навколишніх храмів, архієпископ Єремія урочисто переносить ікону в храм святителя Миколая, звідки, після молебню, її перенесено у Благовіщенський собор — перший православний храм Казані, побудований Іваном Грозним. Відразу стало ясно, що чудотворна ікона — вже під час хресного ходу знайшли зір два казанських сліпця.
Ці чудеса стали першими в довгому списку випадків благодатної допомоги. Історія знайдення ікони так вразила царя Івана Грозного, що він наказав спорудити Казанський собор і заснувати жіночий монастир. Там, через деякий час, прийняли чернечий постриг Матрона і її мама.
Казанська ікона Божої Матері
Про що моляться до ікони Казанської Божої Матері
Молитва перед Казанської іконою Божої Матері допомагає у всіх складних випадках життя, у всіх печалі, знегоди, скорботах. Богородиця, за молитвами перед цим Її чином, допомагає при очних хворобах - коли в 1579 році знайдену ікону в Казані перенесли в храм, то сталося перше диво зцілення від сліпоти: прозрів бідний Йосип, який був сліпим три роки. Але оскільки Казанська ікона Божої Матері - Одигітрія-Дороговказниця, то молитва перед нею допомагає у зціленні сліпоти не тільки тілесної, але й духовної. Цією іконою найчастіше благословляють на шлюб молодих, щоб він був міцний, а спільний шлях був довгий, і в тому допоможе молодій родині Казанська ікона Божої Матері - Помічниці і Заступниці всього людського роду.
Молитва Казанської Божої Матері
"О, Пречиста Владичице Богородице, Царице небесам і землі, вища ангел і архангел і всієї тварі чесніша, чиста Діво Маріє, світу Блага помічниці, і всім людем твердження, і у всяких потребах порятунок! Ти єси заступниця і предстательница наша, ти єси обидимим захищеним, скорботним радование, притулок гнаним, вдовам берегині, дівам слава, сумували радість, відвідування хворим, немічним зцілення, спасіння грішних. Помилуй нас, Мати Божа, і прохання наше виконай, бо вся суть можлива клопотанням Твою: бо Тобі слава належить нині і повсякчас і на віки віків. Амінь."
Молитва перед іконою Казанської Божої Матері
"Про Госпоже Пресвята Владичице Богородице! Зі страхом, вірою і любов'ю припадающе перед честною іконою Твоєю, молимо Тебе: не відверни лиця Твого від вдаються до Тебе, умоли, Милосердна Мати, Твого Сина і Бога нашого, Господа Ісуса Христа, нехай збереже мірну країну нашу, та затвердить церкву Свою святу так незиблему дотримається ю від зневіри, єресей і розколу. Не імами бо иния допомоги, не імами иния надії, хіба Тобі, Пречиста Діво: Ти єси Всесильна християн Помічниця і Заступниця. Визволи всіх з вірою моляться Тобі від падінь гріховних, від наклепу злих людей, від усяких спокус, скорбот, бід і від напрасния смерті; даруй нам дух руйнування, смирення серця, чистоту думок, виправлення греховния життя і залишення гріхів, так вси благодарне воспевающе величі Твоя, сподобимся Нєбєснаго Царства і тамо з усіма святими прославимо Пречестное і Великолепое Ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь."

 Цей день вважався найбільш сприятливим для весіль.

4 жовтня Православна церква вшановує пам'ять святих Кіндрата і Матвія.

Святий апостол Кіндрат проповідував в Афінах і Магнезії в першому столітті до нашої ери. Безліч язичників приймали таїнство хрещення після його проповідей. Благі діяння Кіндрата викликали запеклість в серцях язичницьких священиків. Вони спробували убити святого, вмовивши найманих вбивць закидати його камінням, але Господь зберіг життя праведника. Тоді на Кіндрата був відправлений донос імператору і за хибним звинуваченням він був кинутий у темницю, де мученику не давали їжу і питво. Апостол Кіндрат помер у в'язниці від зневоднення і виснаження.
Апостол Матвій входив у число дванадцяти (перших) учнів Ісуса Христа. Під час проповідей в Ефіопії Матвій навернув до християнства безліч людей. Коли правитель дізнався про чудеса, які чинив Матвій, його звинуватили в чаклунстві і засудили до спалення живцем, але Господь вберіг апостола, вогонь не завдав шкоди Матвію. Коли Матвія стратили, його тіло упокоїли в залізній труні, яку кинули у морську безодню. Вночі правителю явилося видіння, в якому Матвій наказав йому йти на узбережжя і знайти викинуту на берег його труну. Правитель відшукав труну з тілом Матвія в зазначеному місці, після чого увірував у Христа і зробив багато діянь на благо християнської церкви.

 

27 вересня відзначається свято Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього. 


 Церковний календар православних свят у серпні 2017 року.


З 14.08 по 27.08 Успенський піст.

4 серпня - День пам'яті рівноапостольної святої мироносиці Марії Магдалини.

7 серпня - Успіння праведної Анни, матері пресвятої Богородиці.

9 серпня - Великомученика і цілителя Пантелеймона.

14 серпня - день пам'яті семи мучеників - братів Маккавеїв.

19 серпня - Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

28  серпня - Успіння Божої Матері.


4 квітня вшановується пам'ять священномученика Василя Анкірського. У народі святого називали Василем Теплим. 


У народі Василь отримав безліч прізвиськ, і всі вони пов'язані з настанням теплих і сонячних днів. Вже щосили стукає крапель, і люди перш так і говорили: «задовбав зиму Василь Капельник». Якщо хтось збирався будувати новий будинок або хлів, або лазню, то потрібно було дивитися, де крапель падає з дахів, і куди стікають струмки. На таких місцях будівель не зводили. Вважалося, що тут - «вторований шлях водиці до глибини земної», і будинок буде не міцним .




Іменини

Василь у дитинстві дуже любить возитися зі звірятками і пташками, ніколи не скривдить беззахисну істоту. Вася - улюбленець бабусь і дідусів. Йому постійно необхідно перебувати в товаристві однолітків.
Дівчинка Даша в дитинстві часто командує своїми однолітками в іграх. Вона тямуща, імпульсивна у вчинках. Може швидко навести лад серед дітей і навіть побитися з забіяками. Не виносить самітності, любить галасливі і шумні товариства.
Василиса володіє розумом і красою, шляхетністю та вишуканістю. Вона любить допомагати людям, які до неї звертаються, чужі проблеми приймає за свої. Василина дуже чуйна і м'яка людина.

Благовіщення Пресвятої Богородиці


7 квітня християнський люд відмічає свято Благовіщення Пресвятої Богородиці. Селяни з особливою шаною ставилися до нього, оскільки вважали - " що Бог у цей день благословляє всі рослини ", а відтак було за великий гріх братися за будь яку роботу.

На свято Благовіщення Пресвятої Богородиці не можна виконувати будь яку роботу, навіть кури не несуть яйця,  птиці  не в'ють гнізда. З цього приводу побутує чимало легенд про зозуль:  вони не мають свого кубла і підкидають яйця в чужі тому що колись на свято вили гнізда і Бог відібрав у них пам'ять
   До Благовіщення гріх обробляти землю, оскільки вона ще не відпочила  і Бог не благословив до роботи з землею - кажуть старі люди. В Україні був прекрасний звичай: першу весняну оранку починали з тих родин де не було господаря, тобто у вдовах та сиротах і головне без оплати. Тільки після того як буде оброблена земля у вдовах і сиротах порали свою землю господарі, інакще не буде врожаю. 
Численні магічні дії Благовіщення пов'язані зі світом рослин. Зокрема, слід знайти ряст і якомога ретельніше його потоптати — щоб і на той рік топтати довелося. Тобто проводиться аналогія: топтати ряст — жити, не топтати ряст — померти. 
Такі самі дії проводяться із сон-травою — її теж слід топтати. Якщо дівчина на Благовіщення знайде квітку первоцвіту, зривала її і клала за пазуху, носити  потрібно до того часу, коли на Великдень проспівають уперше "Христос Воскрес". Повернувшись з усеношної, первоцвіт ховала за образи - "на щастя", це віщувало що дівчині у цьому році судилося заміж піти. 

Знайдений пролісок дарує не тільки щастя родині, але й дівчині красу. Для того щоб скористатися магічними властивостями квітки, слід на Благовіщення покласти в холодну воду пролісок і цією водою вмитися.





Немає коментарів:

Дописати коментар